Browse Author: Monika Słomińska

Warsztaty świąteczne

W piątek 15 grudnia w naszej szkole zorganizowano warsztaty świąteczne dla dzieci i rodziców. Na wstępie wysłuchaliśmy koncertu świątecznego, który wprowadził uczestników warsztatów w odpowiedni nastrój. Można było usłyszeć wiele piosenek świątecznych i kolęd w wykonaniu zespołu wokalnego prowadzonego przez Panią Izabelę Kamecką oraz kolędy wykonane przez najmłodszych przygotowanych przez Panią Agnieszkę Kierzkowską. Życzenia świąteczne złożyła także pani dyrektor Ewa Szczukowska.

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 2 im. dra Kazimierza Karasiewicza w Tucholi.

IV Powiatowy Konkurs Śpiewania Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych w języku obcym

Pod baczną opieką nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego nasza szkoła zorganizowała 12 grudnia IV Powiatowy Konkurs Śpiewania Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych w języku obcym
W konkursie udział wzięli uczniowie z Raciąża, Lińska, Stobna, Śliwic, Żalna, SP nr 5 w Tucholi i SP nr 2 w Tucholi.
W grupie młodszej I miejsce zajęła Julia Sikorska, II miejsce Lena Balcerowska, III miejsce Kamil Kosowski oraz wyróżnienie Amelia Szrajda.
W grupie starszej I miejsce zajęła Emilia Urban, II miejsce Roksana Andrearczyk, III miejsce Amelia Szrajber oraz wyróżnienie Klaudia Szypryt.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

Zdjęcie użytkownika Szkoła Podstawowa nr 2 im. dra Kazimierza Karasiewicza w Tucholi.

Mikołajkowy Konkurs Ortograficzny

Nasza szkoła przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego zorganizowała już ósmy raz Mikołajkowy Konkurs Ortograficzny „O Pióro Burmistrza” dla uczniów klas VII z gminy Tuchola oraz klas II i III gimnazjum z powiatu. 4 grudnia o 9:00 w szranki stanęło 31 uczestników. Prace oceniało jury w składzie: Dorota Jaworska – nauczyciel polonista z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Tucholi, Hanna Szramka – dyrektor biblioteki, Ewa Ossowska – nauczyciel polonista z Tucholskiego Centrum Edukacji Zawodowej oraz Monika Słomińska nauczyciel polonista ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2, Anna Kozłowska – starszy bibliotekarz. Autorem dyktanda była Martyna Olejnik – nauczyciel polonista z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Tucholi.

Natomiast we wtorek 5 grudnia 2017 r. odbyło się spotkanie z nagrodzonymi i wyróżnionymi uczestnikami konkursu.

Nagrodę główną – „Pióro Burmistrza” – zdobyła Agnieszka Grudzina z Gimnazjum Powiatowego w ZSO w Tucholi. 

Kolejne miejsca zajęły:
II miejsce – Martyna Lipska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi
II miejsce – Natalia Hoppe z Gimnazjum Powiatowego w ZSO w Tucholi
III  miejsce – Agata Stopa z Gimnazjum Powiatowego w ZSO w Tucholi

Wyróżniono Julię Kochańską i Aleksandrę Krenską ze Szkoły Podstawowej w Stobnie.

Najwięcej trudności w pisowni sprawiły słowa: zadzierzgnęli, znak Raka, honoris causa, Literacka Nagroda Nobla, nuggetsy, zagorzały, Wydział Literatury i Języków Słowiańskich, Uniwersytet Kalifornijski, wtenczas, gmina Tuchola, „Taniec z gwiazdami”, Złota Sala, Zamek Królewski, gremium, piedestał.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy!

Dzień otwarty szkoły

W sobotę, 1 kwietnia br., w nowo tworzonej Szkole Podstawowej nr 2 w Tucholi (dotychczasowe Gimnazjum nr 1) przy ul. Piastowskiej 23, odbył się Dzień otwarty.

20170401_104758
Odwiedziło nas wielu przyszłych uczniów z rodzicami. Goście spotkali się z Dyrektorem szkoły i nauczycielami przy kawie i słodkim poczęstunku. W takiej atmosferze zapoznali się z ofertą edukacyjną oraz zajęciami dodatkowymi dla uczniów, obejrzeli wizualizację dostosowania wydzielonego piętra dla klas 0-3. Następnym punktem programu były występy muzyczne w wykonaniu naszych uczniów. Po części artystycznej goście zostali zaproszeni do zwiedzania budynku szkoły.
W pracowniach przedmiotowych zaprezentowano bogate zaplecze pomocy dydaktycznych, które uatrakcyjniają na co dzień naukę. Zapoznano się z bazą sportową, biblioteką z czytelnią i świetlicą – miejscem odpoczynku, zabawy i nauki.
Dla dzieci przygotowano moc atrakcji i niespodzianek, m.in.: eksperymenty fizyczne i chemiczne, quiz historyczny, zajęcia w sali sportowej, interaktywne gry i zabawy matematyczne, łamigłówki językowe, zagadki literackie w bibliotece, multimedialne zajęcia języków obcych.
Uczniowie przygotowali także wystawy, na których prezentowali swoje prace, zdjęcia z warsztatów językowych w Wielkiej Brytanii, projekty edukacyjne oraz osiągnięcia Szkolnego Klubu Wolontariusza „Animus”. Odbyły się warsztaty decupage, na których wykonano pisanki przeznaczone dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Wysokiej oraz pieczono chleb.
Wiele radości sprawiły dzieciom przygotowane na zakończenie wizyty, drobne własnoręcznie zdobione figurki gipsowe z motywem wielkanocnym, które zabrały do domu.
Dla najmłodszych zorganizowano salę zabaw, gdzie znajdował się bajkowy kącik, warsztaty plastyczne, teatrzyk pacynkowy, zabawy ruchowe z chustą animacyjną Klanzy, malowanie twarzy, gry i zabawy stolikowe. Bawiącym się podczas zabawy towarzyszyły dwie urocze pszczółki.
Dziękujemy za przybycie i zapraszamy do naszej szkoły.

Pozostałe zdjęcia: Dzień otwarty

Lidia Wantoch Rekowska
Monika Słomińska

Czytające książki

W ramach zadań wynikających z Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasy II a pod kierunkiem wychowawcy Moniki Słomińskiej realizowali projekt Czytające książki. W piątek 18 listopada uczennice: Zuzanna Augustyńska, Zuzanna Majnert, Klaudia Starczewska i Paulina Tyde czytały „Siedem życzeń – opowiadania świąteczne”  pensjonariuszom Domu Opieki Społecznej w Wysokiej.

Natomiast 30 listopada uczniowie: Jan Główczewski – jako dziadek, Kinga Kożuch – babcia, Zuzanna Majnert – narrator oraz Klaudia Starczewska przedstawili uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. ppłk. Józefa Wryczy utwór „Rzepka” Juliana Tuwima. Uczniowie szkoły podstawowej wcielali się w poszczególne role, mając za zadanie pomóc Dziadkowi i Babci wyciągnąć rzepkę. Było bardzo wesoło. Uczniowie podstawówki wraz z wychowawcami zwrócili się z prośbą, aby częściej odwiedzać ich z taką inicjatywą.

VII Mikołajkowy Konkurs Ortograficzny „O Pióro Burmistrza”

Nasz szkoła po raz siódmy we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną Filią dla dzieci i młodzieży w Tucholi była organizatorem  VII Mikołajkowego Konkursu Ortograficznego „O Pióro Burmistrza” dla gimnazjów powiatu tucholskiego. W szranki stanęło łącznie  17 uczniów z gimnazjów z Bysławia, Cekcyna, Żalna oraz Tucholi. Autorką tegorocznego tekstu była nauczycielka naszej szkoły p. Magdalena Grochowska. Jury w składzie: Justyna Kania – nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi, Ewa Ossowska – nauczycielka języka polskiego z Tucholskiego Centrum Edukacji Zawodowej oraz Monika Słomińska z Gimnazjum nr 1im. dra Kazimierza Karasiewicza w Tucholi. Tegoroczny tekst okazał się bardzo trudny i nie było prac bezbłędnych. Jury stwierdziło, że uczestnikom konkursu ortograficznego najwięcej problemów przysporzyła pisownia wyrazów: Janta-Połczyński, żeń-szeń, dwuipółletnia, szezlong, kilkudziesięciostronicowy, nowojorczyk, przyprószona, haust, superbohater, ekstrapodróż, „Quo vadis”, Reymont, literacka Nagroda Nobla, miszmasz, nicnierobienie, „Łowiectwo Polskie”, zhańbił, można by, półuśmiech, krwistoczerwony. Najlepiej z tekstem dyktanda poradzili sobie następujący uczniowie, zajmując poszczególne miejsca:

I Mateusz Okonek z Gimnazjum Powiatowego w Tucholi,

II Natalia Hoppe z Gimnazjum Powiatowego w Tucholi,

III Aleksandra Mieczkowska z Gimnazjum nr 1 w Tucholi.

Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. A oto tekst dyktanda, z którym musieli się zmierzyć Wasi rówieśnicy.

Najciekawsza postać żyjąca dawniej w regionie

      Na biurku panował chaos, widać było miszmasz w szufladach. Trudny jest żywot ucznia – westchnęłam. Zmiąwszy przyprószoną kurzem kartkę, przerywając nicnierobienie, pomyślałam o temacie referatu, który brzmiał: „Najciekawsza postać żyjąca dawniej w regionie”. Nauczycielka każe mi go napisać na pojutrze.

Półleżąc na szezlongu, pijąc ohydny, antystresowy koktajl z żeń-szenia, rozpatrywałam to, kto byłby tym superwybrańcem.  Musiał to być nawet nie najulubieńszy mój bohater, ale ktoś, kto, według mojej chytrej strategii, sprawi, że niebiesko-szare oczy pani Julii, polonistki, rozbłysną z zachwytu. Wtedy otrzymam pożądaną szóstkę. Zaczerpnęłam haust powietrza i poczułam się jak nowo narodzona. Słowa pomału spływały na papier.

Pisałam o autorze autobiografii „Duch niespokojny”, który przedstawił w niej pierwsze ćwierćwiecze swego życia, płynącego między innymi na ziemi tucholskiej. Nie chciałam podawać mało interesujących dla młodzieży szczegółów, że Aleksander Janta-Połczyński, bo o nim tu mowa, debiutował w czasopiśmie „Łowiectwo Polskie”. Miał przecież okazję poznać co niemiara ciekawych miejsc.

Pomyślałam, że zajmujące byłyby dla moich rówieśników jego doświadczenia z czasów II wojny światowej, dostanie się do niewoli czy udawanie w obozie jenieckim Francuza.

Późniejsze przeżycia na emigracji oraz wyjazdy z powrotem do Polski można by, moim zdaniem, zaliczyć do wydarzeń pokazujących, że Janta-Połczyński nie zhańbił się brakiem patriotyzmu. Na przykład został sekretarzem instytucji nazwanej Funduszem Skarbów Wawelskich, działając czynnie na rzecz powrotu drogocennych zabytków do ojczyzny. Choć stał się nowojorczykiem, zamieszkując w Ameryce, to w sercu zachował Polskę, szczególnie zaś pałac w Małej Komorzy, który chciał uczynić siedzibą Związku Literatów Polskich.

I pomyśleć, że gdyby jego plany się ziściły, wówczas na co dzień moglibyśmy obcować w naszym mieście ze sławnymi pisarzami, tak jak w młodości Janta z Reymontem. Mój bohater darzył bowiem poznanego osobiście laureata literackiej Nagrody Nobla wielką sympatią. Miłość do literatury znalazła odzwierciedlenie też w tym, że prowadził w Ameryce antykwariat i znany był z kolekcji poloników. Jako ciekawostkę można by dodać fakt, że Janta-Połczyński mieszkał między innymi w Japonii, a ten prawie dwuipółroczny pobyt zaowocował tym, że pokochał haiku i pomagał też w tłumaczeniu „Quo vadis” na język Kraju Kwitnącej Wiśni.

Przerwałam swoją ekstrapodróż w przeszłość. Z półuśmiechem na twarzy odłożyłam kilkudziesięciostronicowy referat na półkę.  Puentę dopisałam nazajutrz w blasku krwistoczerwonego zachodu słońca.

Tajemnice zakamarków tucholskiej starówki

 

IMG_1152_1

W piątek, 9 września, w pogodny i ciepły wieczór mieszkańcy Tucholi w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa wybrali się na historyczny spacer, podczas którego duchy zagościły w przestrzeni miasta. Imprezę pod hasłem „Tajemnice zakamarków tucholskiej starówki” zorganizowało Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi. Przewodnią myślą przyświecającą organizatorom było to, że wiele zabytków jest nośnikami wartości duchowych związanych z wiarą, sztuką i historią. Uczestnicy spaceru przechodząc ulicami słuchali opowieści związanych z miejscami i zdarzeniami. Po drodze spotykali postacie zapisane w historię miasta: ks. dra Konstantyna Kreffta ( kleryk WSD w Pelplinie Krzysztof Pietrzak), Jana Filipa Voigta (student UTP w Bydgoszczy Rafał Bełdzikowski), ks. ppłk. Józefa Wryczę, abp Jakuba Świnkę (Jasiu Główczewski) ze swoją świtą ( Jasiu Słomiński, Zuzanna Majnert, Klaudia Starczewska, Jakub Rostankowski, Konrad Pilarczyk, Adrian Łoński), Królową Konstancję Starościnę Tucholską (Wiktoria Ziółkowska) z damami dworu (Julia Zielińska,Dominika Szczepańska), Komtura Henryka von Schwelborn (Adam Paluśkiewicz), Bractwo Kurkowe (spadkobierców Bractwa Piwowarskiego), Rotmistrza Michałko (Michał Kociński), Wojsko Błękitnego Generała (członkowie Stowarzyszenia „Historia i Pamięć”) Bartłomieja Nowodworskiego (Bartosz Klafetka) i Bractwo Szkaplerzne (Klaudiusz Gorzula,Klaudia Graban i Kaja Kulczyk). Do uczestników spaceru z okna kamienicy przy Rynku przemówiła św. Małgorzata – patronka Tucholi ( Dominika Bucholc z głosem Klaudii Karpus). W asyście halabardników (Rafał Atras, Bartosz Paluszkiewicz) po zakamarkach miasta oprowadzała Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury. Wielu mieszkańców przybyło w strojach historycznych świetnie wpisując się w atmosferę. Spacer zakończył się pokazem fechtunku i tańców w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Herbu „Tur” z Chojnic, poczęstunkiem przygotowanym przez tucholskie Koło Gospodyń Wiejskich oraz wspólną fotografią.
W realizację projektu włączyło się także nasz gimnazjum. Reprezentowali je uczniowie klasy IIa przygotowani przez wychowawczynię Monikę Słomińską.

Święto Patronki Tucholi

DSCF3893

 

 

W środę 20 lipca  uczniowie klasy II a: Jan Główczewska, Zuzanna Majnert, Klaudia Starczewska, Mikołaj Behrendt, Remigiusz Januszewski, Adrian Łoński, Piotr Lubiński, Paulina Tyde, Patrycja Landmeser, Klaudiusz Czapiewski, Jakub Rostankowski, Amelia Schulz przygotowali  inscenizację „Stąd nasz ród” w reżyserii Moniki Słomińskiej. Autorem scenariusza była p. Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury. Scenkę historyczną dotyczącą konsekracji kościoła w Tucholi zaprezentowano  obok pomnika św. Małgorzaty w ramach obchodu święta Patronki Tucholi.

Oprócz tego grupa uczniów tejże klasy wzięła udział w Pochodzie Borowiaków, rozpoczynającym Dni Borów Tucholskich.