Browse Author: Monika Słomińska

Dzień otwarty szkoły

W sobotę, 1 kwietnia br., w nowo tworzonej Szkole Podstawowej nr 2 w Tucholi (dotychczasowe Gimnazjum nr 1) przy ul. Piastowskiej 23, odbył się Dzień otwarty.

20170401_104758
Odwiedziło nas wielu przyszłych uczniów z rodzicami. Goście spotkali się z Dyrektorem szkoły i nauczycielami przy kawie i słodkim poczęstunku. W takiej atmosferze zapoznali się z ofertą edukacyjną oraz zajęciami dodatkowymi dla uczniów, obejrzeli wizualizację dostosowania wydzielonego piętra dla klas 0-3. Następnym punktem programu były występy muzyczne w wykonaniu naszych uczniów. Po części artystycznej goście zostali zaproszeni do zwiedzania budynku szkoły.
W pracowniach przedmiotowych zaprezentowano bogate zaplecze pomocy dydaktycznych, które uatrakcyjniają na co dzień naukę. Zapoznano się z bazą sportową, biblioteką z czytelnią i świetlicą – miejscem odpoczynku, zabawy i nauki.
Dla dzieci przygotowano moc atrakcji i niespodzianek, m.in.: eksperymenty fizyczne i chemiczne, quiz historyczny, zajęcia w sali sportowej, interaktywne gry i zabawy matematyczne, łamigłówki językowe, zagadki literackie w bibliotece, multimedialne zajęcia języków obcych.
Uczniowie przygotowali także wystawy, na których prezentowali swoje prace, zdjęcia z warsztatów językowych w Wielkiej Brytanii, projekty edukacyjne oraz osiągnięcia Szkolnego Klubu Wolontariusza „Animus”. Odbyły się warsztaty decupage, na których wykonano pisanki przeznaczone dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Wysokiej oraz pieczono chleb.
Wiele radości sprawiły dzieciom przygotowane na zakończenie wizyty, drobne własnoręcznie zdobione figurki gipsowe z motywem wielkanocnym, które zabrały do domu.
Dla najmłodszych zorganizowano salę zabaw, gdzie znajdował się bajkowy kącik, warsztaty plastyczne, teatrzyk pacynkowy, zabawy ruchowe z chustą animacyjną Klanzy, malowanie twarzy, gry i zabawy stolikowe. Bawiącym się podczas zabawy towarzyszyły dwie urocze pszczółki.
Dziękujemy za przybycie i zapraszamy do naszej szkoły.

Pozostałe zdjęcia: Dzień otwarty

Lidia Wantoch Rekowska
Monika Słomińska

Czytające książki

W ramach zadań wynikających z Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasy II a pod kierunkiem wychowawcy Moniki Słomińskiej realizowali projekt Czytające książki. W piątek 18 listopada uczennice: Zuzanna Augustyńska, Zuzanna Majnert, Klaudia Starczewska i Paulina Tyde czytały „Siedem życzeń – opowiadania świąteczne”  pensjonariuszom Domu Opieki Społecznej w Wysokiej.

Natomiast 30 listopada uczniowie: Jan Główczewski – jako dziadek, Kinga Kożuch – babcia, Zuzanna Majnert – narrator oraz Klaudia Starczewska przedstawili uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. ppłk. Józefa Wryczy utwór „Rzepka” Juliana Tuwima. Uczniowie szkoły podstawowej wcielali się w poszczególne role, mając za zadanie pomóc Dziadkowi i Babci wyciągnąć rzepkę. Było bardzo wesoło. Uczniowie podstawówki wraz z wychowawcami zwrócili się z prośbą, aby częściej odwiedzać ich z taką inicjatywą.

VII Mikołajkowy Konkurs Ortograficzny „O Pióro Burmistrza”

Nasz szkoła po raz siódmy we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną Filią dla dzieci i młodzieży w Tucholi była organizatorem  VII Mikołajkowego Konkursu Ortograficznego „O Pióro Burmistrza” dla gimnazjów powiatu tucholskiego. W szranki stanęło łącznie  17 uczniów z gimnazjów z Bysławia, Cekcyna, Żalna oraz Tucholi. Autorką tegorocznego tekstu była nauczycielka naszej szkoły p. Magdalena Grochowska. Jury w składzie: Justyna Kania – nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi, Ewa Ossowska – nauczycielka języka polskiego z Tucholskiego Centrum Edukacji Zawodowej oraz Monika Słomińska z Gimnazjum nr 1im. dra Kazimierza Karasiewicza w Tucholi. Tegoroczny tekst okazał się bardzo trudny i nie było prac bezbłędnych. Jury stwierdziło, że uczestnikom konkursu ortograficznego najwięcej problemów przysporzyła pisownia wyrazów: Janta-Połczyński, żeń-szeń, dwuipółletnia, szezlong, kilkudziesięciostronicowy, nowojorczyk, przyprószona, haust, superbohater, ekstrapodróż, „Quo vadis”, Reymont, literacka Nagroda Nobla, miszmasz, nicnierobienie, „Łowiectwo Polskie”, zhańbił, można by, półuśmiech, krwistoczerwony. Najlepiej z tekstem dyktanda poradzili sobie następujący uczniowie, zajmując poszczególne miejsca:

I Mateusz Okonek z Gimnazjum Powiatowego w Tucholi,

II Natalia Hoppe z Gimnazjum Powiatowego w Tucholi,

III Aleksandra Mieczkowska z Gimnazjum nr 1 w Tucholi.

Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. A oto tekst dyktanda, z którym musieli się zmierzyć Wasi rówieśnicy.

Najciekawsza postać żyjąca dawniej w regionie

      Na biurku panował chaos, widać było miszmasz w szufladach. Trudny jest żywot ucznia – westchnęłam. Zmiąwszy przyprószoną kurzem kartkę, przerywając nicnierobienie, pomyślałam o temacie referatu, który brzmiał: „Najciekawsza postać żyjąca dawniej w regionie”. Nauczycielka każe mi go napisać na pojutrze.

Półleżąc na szezlongu, pijąc ohydny, antystresowy koktajl z żeń-szenia, rozpatrywałam to, kto byłby tym superwybrańcem.  Musiał to być nawet nie najulubieńszy mój bohater, ale ktoś, kto, według mojej chytrej strategii, sprawi, że niebiesko-szare oczy pani Julii, polonistki, rozbłysną z zachwytu. Wtedy otrzymam pożądaną szóstkę. Zaczerpnęłam haust powietrza i poczułam się jak nowo narodzona. Słowa pomału spływały na papier.

Pisałam o autorze autobiografii „Duch niespokojny”, który przedstawił w niej pierwsze ćwierćwiecze swego życia, płynącego między innymi na ziemi tucholskiej. Nie chciałam podawać mało interesujących dla młodzieży szczegółów, że Aleksander Janta-Połczyński, bo o nim tu mowa, debiutował w czasopiśmie „Łowiectwo Polskie”. Miał przecież okazję poznać co niemiara ciekawych miejsc.

Pomyślałam, że zajmujące byłyby dla moich rówieśników jego doświadczenia z czasów II wojny światowej, dostanie się do niewoli czy udawanie w obozie jenieckim Francuza.

Późniejsze przeżycia na emigracji oraz wyjazdy z powrotem do Polski można by, moim zdaniem, zaliczyć do wydarzeń pokazujących, że Janta-Połczyński nie zhańbił się brakiem patriotyzmu. Na przykład został sekretarzem instytucji nazwanej Funduszem Skarbów Wawelskich, działając czynnie na rzecz powrotu drogocennych zabytków do ojczyzny. Choć stał się nowojorczykiem, zamieszkując w Ameryce, to w sercu zachował Polskę, szczególnie zaś pałac w Małej Komorzy, który chciał uczynić siedzibą Związku Literatów Polskich.

I pomyśleć, że gdyby jego plany się ziściły, wówczas na co dzień moglibyśmy obcować w naszym mieście ze sławnymi pisarzami, tak jak w młodości Janta z Reymontem. Mój bohater darzył bowiem poznanego osobiście laureata literackiej Nagrody Nobla wielką sympatią. Miłość do literatury znalazła odzwierciedlenie też w tym, że prowadził w Ameryce antykwariat i znany był z kolekcji poloników. Jako ciekawostkę można by dodać fakt, że Janta-Połczyński mieszkał między innymi w Japonii, a ten prawie dwuipółroczny pobyt zaowocował tym, że pokochał haiku i pomagał też w tłumaczeniu „Quo vadis” na język Kraju Kwitnącej Wiśni.

Przerwałam swoją ekstrapodróż w przeszłość. Z półuśmiechem na twarzy odłożyłam kilkudziesięciostronicowy referat na półkę.  Puentę dopisałam nazajutrz w blasku krwistoczerwonego zachodu słońca.

Tajemnice zakamarków tucholskiej starówki

 

IMG_1152_1

W piątek, 9 września, w pogodny i ciepły wieczór mieszkańcy Tucholi w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa wybrali się na historyczny spacer, podczas którego duchy zagościły w przestrzeni miasta. Imprezę pod hasłem „Tajemnice zakamarków tucholskiej starówki” zorganizowało Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi. Przewodnią myślą przyświecającą organizatorom było to, że wiele zabytków jest nośnikami wartości duchowych związanych z wiarą, sztuką i historią. Uczestnicy spaceru przechodząc ulicami słuchali opowieści związanych z miejscami i zdarzeniami. Po drodze spotykali postacie zapisane w historię miasta: ks. dra Konstantyna Kreffta ( kleryk WSD w Pelplinie Krzysztof Pietrzak), Jana Filipa Voigta (student UTP w Bydgoszczy Rafał Bełdzikowski), ks. ppłk. Józefa Wryczę, abp Jakuba Świnkę (Jasiu Główczewski) ze swoją świtą ( Jasiu Słomiński, Zuzanna Majnert, Klaudia Starczewska, Jakub Rostankowski, Konrad Pilarczyk, Adrian Łoński), Królową Konstancję Starościnę Tucholską (Wiktoria Ziółkowska) z damami dworu (Julia Zielińska,Dominika Szczepańska), Komtura Henryka von Schwelborn (Adam Paluśkiewicz), Bractwo Kurkowe (spadkobierców Bractwa Piwowarskiego), Rotmistrza Michałko (Michał Kociński), Wojsko Błękitnego Generała (członkowie Stowarzyszenia „Historia i Pamięć”) Bartłomieja Nowodworskiego (Bartosz Klafetka) i Bractwo Szkaplerzne (Klaudiusz Gorzula,Klaudia Graban i Kaja Kulczyk). Do uczestników spaceru z okna kamienicy przy Rynku przemówiła św. Małgorzata – patronka Tucholi ( Dominika Bucholc z głosem Klaudii Karpus). W asyście halabardników (Rafał Atras, Bartosz Paluszkiewicz) po zakamarkach miasta oprowadzała Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury. Wielu mieszkańców przybyło w strojach historycznych świetnie wpisując się w atmosferę. Spacer zakończył się pokazem fechtunku i tańców w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Herbu „Tur” z Chojnic, poczęstunkiem przygotowanym przez tucholskie Koło Gospodyń Wiejskich oraz wspólną fotografią.
W realizację projektu włączyło się także nasz gimnazjum. Reprezentowali je uczniowie klasy IIa przygotowani przez wychowawczynię Monikę Słomińską.

Święto Patronki Tucholi

DSCF3893

 

 

W środę 20 lipca  uczniowie klasy II a: Jan Główczewska, Zuzanna Majnert, Klaudia Starczewska, Mikołaj Behrendt, Remigiusz Januszewski, Adrian Łoński, Piotr Lubiński, Paulina Tyde, Patrycja Landmeser, Klaudiusz Czapiewski, Jakub Rostankowski, Amelia Schulz przygotowali  inscenizację „Stąd nasz ród” w reżyserii Moniki Słomińskiej. Autorem scenariusza była p. Maria Ollick, prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury. Scenkę historyczną dotyczącą konsekracji kościoła w Tucholi zaprezentowano  obok pomnika św. Małgorzaty w ramach obchodu święta Patronki Tucholi.

Oprócz tego grupa uczniów tejże klasy wzięła udział w Pochodzie Borowiaków, rozpoczynającym Dni Borów Tucholskich.